Czym charakteryzuje się solidne dokumenty kolekcjonerskie - recenzja i porównanie
Czym charakteryzuje się solidne dokumenty kolekcjonerskie - recenzja i porównanie
Blog Article
Rynek dokumentów kolekcjonerskich w tym roku jest niezwykle aktywny. Nie ma się co dziwić - to interesujące i unikalne gadżety, które potrafią zaskoczyć precyzją wykonania i podobieństwem do oryginałów. Jednak, jak w każdej branży, występują producenci którzy usiłują oferować marne podróbki za wygórowane ceny. Dlatego zawsze warto zweryfikować recenzje przed zakupem!
Pierwszą i bardzo kluczową cechą dobrej jakości dokumentów kolekcjonerskich jest tworzywo, z którego zostały zrobione. Poliwęglan produkuje specyficzny, metaliczny dźwięk, którego nie zauważymy w przypadku tanich dokumentów wykonanych z PCV. Solidny dokument kolekcjonerski musi posiadać: produkcję z poliwęglanu (a nie z słabego PCV).
Główną plusem jest to, że da się w nim wygrawerować laserowo. Lepiej wydać trochę więcej, ale mieć dokument, który nie zniszczy się po miesiącu.
prawo jazdy kolekcjonerskie
W dokumentach z poliwęglanu dane są grawerowane, co możecie wyczuć przesuwając po nich opuszkiem. Co więcej, pod odpowiednim kątem grawerowane elementy wykazują zazwyczaj subtelnie srebrny połysk, który jest niemożliwy do zdobycia przy stosowaniu typowego druku. Nadruk UV to taki dodatek, który zauważasz tylko pod lampką ultrafioletową. Po poświeceniu dokumentu taką lampką, muszą ujawnić się inne elementy, takie jak oznaczenia, napisy czy wzory, które są niezauważalne w normalnym świetle.
Następną istotną cechą dokumentów topowych są elementy wyczuwalne, które da się namacać dotykiem. Te detale nie tylko podnoszą jakość dokumentu kolekcjonerskiego, ale też dowodzą o profesjonalnej technologii użytej do jego wytworzenia. Do kluczowych zabezpieczeń tego rodzaju należą: Farba OVI (Optically Variable Ink) - modyfikuje kolor w zależności od kąta widzenia. Kinegram - holograficzny element bezpieczeństwa, Elementy MLI/CLI (Multiple/Changeable Laser Image) - modyfikowalne laserowo obrazy, Relief - wyczuwalne dotykiem zagłębienia lub wypukłości. W topowych dokumentach kolekcjonerskich reprodukcja kolorów ma sięgać prawie 100% kompatybilności z oryginałem. Tanie falsyfikaty albo w wcale nie posiadają nadruku UV, albo jest on wykonany niedbale.
W wysokiej jakości dokumentach kolekcjonerskich element ten ma dawać wrażenie przestrzenności i zmieniać się optycznie przy poruszaniu dokumentem. To jeden z bardziej skomplikowanych do zrobienia elementów, więc wiele tanich dokumentów kolekcjonerskich albo w ogóle go nie posiada, albo jest on wyprodukowany w sposób uproszczony, bez efektu 3D. Wysokiej jakości dokument kolekcjonerski to nie tylko zespół indywidualnych zabezpieczeń, ale ich harmonijna jedność. Detale zazwyczaj mówią bardziej niż specyfikacja na stronie. Ten element jest specjalnie ważny w sytuacji paszportów kolekcjonerskich, które mają mieć właściwą grubość papieru i wytrzymałość okładki.
Topowe firmy oferują wysłanie zdjęć wyprodukowanego dokumentu przed wysyłką. Jak czytamy w artykule analitycznym: "Dodatkowym plusem jest możliwość dostania obrazów wyprodukowanego dokumentu przed przesyłką." Przedstawione 10 cech to kluczowe kryteria, które umożliwią Ci odróżnić prawdziwie premium produkt od słabego podróbki. Lepiej nabyć pojedynczy, ale solidny dokument, zamiast parę kiepskiej jakości.